Moralność pani Dulskiej - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt III
Następny dzień. Mela budzi Hankę. Sama przyniosła mleko i zrobiła śniadanie. Teraz Hanka nie może się przemęczać. W jej stanie to niewskazane. Hanka płacze. Mela pociesza ją: Zbyszek na pewno się z nią ożeni, matka będzie musiała wszysko zaakceptować. Służąca nie wierzy w to. Wpada Hesia, szydzi z Hanki, pogardliwie nazywa ją bratową. Przychodzi Dulska. Mela próbuje wstawić się za Hanką. Dulska zabrania jej mieszać się do tego. Wypytuje Hesię o jakiś list. Ta rozpacza nad ewentualnym małżeństwem brata, przecież wtedy nikt interesujący nie będzie się o nią starał. Wraca Zbyszek, wypytuje o Hankę. Od teraz ma być lepiej traktowana.

Przychodzi wezwana przez Dulską Juliasiewiczowa. Jest obrażona za wczorajsze potraktowanie, ale Dulska potrzebuje jej pomocy. Kuzynka radzi sprowadzić ciotkę Hanki. Może uda się znaleźć w przeszłości dziewczyny coś złego, a wtedy Zbyszek na pewno zmieni swoje plany. Przychodzi Tadrachowa, chrzestna Hanki. Zaświadcza o uczciwości dziewczyny. Nadchodzi Zbyszek. Oznajmia zdumionej kobiecie, że żeni się z Hanką. Właśnie był na mieście, zaczął już załatwiać formalności. Wtedy okazuje się, że praczka wiedziała o wszystkim od początku. Spodziewała się jakiegoś zadośćuczynienia ze strony państwa, ale żeby aż ślub... To ją zaskoczyło. Oczywiście, do niczego nie dojdzie wbrew woli Dulskiej. Myślała raczej o jakiejś sumie pieniędzy, w ten sposób zazwyczaj załatwia się takie sprawy. Juliasiewiczowa podchwytuje ten pomysł. Obiecuje porozmawiać ze Zbyszkiem i wybić mu z głowy małżeństwo.

Początkowo Zbyszek nie chce rozmawiać. Już podjął decyzję. Tymczasem sprytna kuzynka zaczęła się rozwodzić nad nędzą finansową i towarzyską, w jakiej przyjdzie mu żyć po ślubie z Hanką. W dodatku matka mu nie pomoże. Chłopak broni się, że chciał w ten sposób zawalczyć z kołtunem, za jakiego się uważa. Wreszcie Juliasiewiczowa powołuje się na cierpienie Dulskiej. Przecież to jego matka. W końcu chłopak ustępuje. Zgadza się, by matka z kuzynką załatwiły sprawę po swojemu, obiecuje też przeprosić matkę. Pod warunkiem jednak, że Hance „krzywda się nie stanie”.

Juliasiewiczowa woła Dulską. Zbyszek przeprasza. Zaznacza jednak: „będę tym, kim byłem”. Po rozmowie kuzynka idzie załatwić sprawę z Tadrachową. Kobieta jest początkowo zdziwiona zmianą decyzji panicza, zgadza się jednak na pieniądze. Okazuje się, że Hanka nie liczyła na ślub, nie zależało jej na małżeństwie. Niespodziewanie sama zaczyna walczyć o swoje i targować się z Dulską. Grozi, że pójdzie do sądu. Ten argument działa na Dulską, która nade wszystko chce uniknąć skandalu. Ostatecznie zgadza się zapłacić dziewczynie tysiąc koron. Po dokonaniu transakcji Hanka idzie się spakować. Juliasiewiczowa raz jeszcze zagaduje Dulską o mieszkanie, ta jest nieustępliwa. Kuzynka stwierdza: „ciocię to nic już nie nauczy”.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tragikomedia - wyjaśnienie pojęcia
2  Charakterystyka rodziny Dulskich
3  Czas, miejsce akcji, budowa utworuKomentarze
artykuł / utwór: Moralność pani Dulskiej - streszczenie


 • Dziękuję Za Pomoc To Wspaniałe Streszczenie Na Prawdę Mi Pomogło Jest Bardzo Fajne Nasz Temat Był Taki Że Rozmawiają Aniela Dulska Z Lokatorką Justyną Chyba Na Temat Mieszkania W Którym Lokatorka Się Znajduję Uważa Że Ktoś Zachowujący Się Skandalicznie W Jej Kamienicy Przynosi Wstyd Mieszkańcom Kuzynka Juliasiewiczowa Chcę Się Wprowadzić Ale Pani Dulska Obawia Się Że Zechcę Prenumerować Gazety Chodzić Do Teatru Czy Przyjmować Gości Gorącą Kolacją Dlatego Aniela Dulska Się Nie Zgadza
  Maria (marysiaczubak {at} onet.pl )

 • Jeszcze nigdy nie przeczytałam tak świetnego streszczenia lektury ! Najpierw przeczytałam ksiązkę,ale wiem,że gdybym tego nie zrobiła, z pewnością po przeczytaniu tego znakomitego streszczeniawszystko bym zrozumiała;)
  Anonim ()

 • Świetne streszczenia, zawsze czytałam książki, ale teraz mi na to szkoda czasu, a czytając tutaj czuję, że znam tą lekturę ;D A kartkówki piszę na 4 i 5 ! Polecam
  Paulina ()

 • ja tez tak uważam :) streszczenie dobre nie lubię czytać książek a mam bardzo wymagającą Panią z polskiego wiec jakoś trzeba sobie radzić :) pozytywnie
  aurelka (aurelka17-17 {at} tlen.pl)

 • Polecam streszczenie i całą stronkę klp.pl. Naprawdę solidnie opracowane materiały. Zawsze byłem i jestem w 100% zadowolony i nigdy się nie zawiodłem! Pozdro!
  Aunrae ()

 • Przeczytałam "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, także mam porównanie bardzo dobre jeżeli chodzi o książkę vs. streszczenie. Uważam, że streszczenie jest dobre, zgodne z prawdą zawartą w książce. Jednak polecam aby przeczytać samą książkę, nie jest ona długa, przyjemnie się czyta. Naprawdę warto.
  Weronika (verfe {at} wp.pl)

 • Warto dodać, ( możecie to mieć na sprawdzianach lub na maturze) że Felicjan, kiedy Aniela zapytała się go o zdanie na temat ślubu Zbyszka z Hanką powiedział: " A niech was wszystkich diabli wezmą!"
  Master Blaster ()

 • witam....streszczenie pierwsza klasa...wlasnie dobrze ze jest takiej dlugosci...ja wole gdy ma pewna tresc i mozna cos z niego wyczytac ...a nie takie krotkie na 1 strone (tzw. pigulka) Pozdrawiam
  Damian (losemilos {at} wp.pl)

 • Witam. Najlepsze streszczenie jakie czytałem o Moralności Pani Dulskiej. Jezeli ktos nie przeczytał ksiazki to juz nie musi, bo wystarczy to stresczenie. POLECAM WSZYSTKIM !!
  Piotrek :) (eXioo {at} wp.pl)


Tagi: