Moralność pani Dulskiej - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akt II
Dulski, któremu lekarz zalecił spacery dla zdrowia, odbywa kolejną rundę wokół stołu. Ponieważ żona chce mieć go na oku, chodzi po mieszkaniu. Hesia śmieje się z ojca. Ten kończy spacer i z pieniędzmi od żony wychodzi do kawiarni. Korzystając z nieobecności rodziców, Hesia kradnie cygaro z pieca, czym blada, źle czująca się Mela jest zgorszona. Przychodzi Hanka, też dziwnie wygląda. Mela wie, dlaczego, ale potrafi utrzymać tajemnicę, nie powie siostrze. Dziewczynki tańczą najpierw walca, potem Hesia sama cake-walka. Przychodzi Zbyszek, jest ciekawy, gdzie siostra nauczyła się tak tańczyć. Kłócą się. Wraca Dulska, krzyczy, że córki spóźnią się na lekcję tańca. Mela źle się czuje, ma zostać w domu.

Hanka i Zbyszek romawiają. Chłopak każe jej iść w pewne miejsce. Służąca wychodzi. Przychodzi Mela. Nadal źle się czuje. Zbyszek mówi, że jest „najmożliwsza” z całej rodziny, ale brak jej sił życiowych. Mela w przyszłości stanie się taka sama, mimo że teraz jest inna. Mela myśli, że Zbyszek ożeni się z Hanką, ale brat wyśmiewa ten pomysł.

Wraca Hanka, jest smutna, płacze. Zbyszek ją pociesza.
Mela rozmawia z Hanką. Okazuje się, że służąca jest w ciąży. Panienka pociesza ją, że wszystko się jakoś ułoży. Przychodzi Juliasiewiczowa, której Mela mówi o ciąży Hanki. Zbyszek znów wychodzi, kłóci się z Juliasiewiczową. Przychodzi Dulska. Zdenerwowana opowiada o zajściu w tramwaju, kiedy to Hesia nie chciała się „skurczyć”, żeby skorzystać z tańszego biletu i dlatego była scysja z konduktorem. Wstyd. Każe przygotować herbatę. Woła Zbyszka, a ponieważ go nie ma, tłumaczy sobie, że pewnie miał coś ważnego do załatwienia. Ostatnio już tak często nie wychodzi.

Dulska robi kuzynce uwagi: często widać ją na ulicy, ufarbowała włosy na rudo. Juliasiewiczowa się wścieka. Wypraszają dziewczynki. Kuzynka mówi o ciąży Hanki. Dulska nie chce uwierzyć, sama musi porozmawiać ze służącą. Gdy ta potwierdza „rewelacje”, zwalnia ją. Hanka skarży się Juliasiewiczowej. Wraca Zbyszek. Kuzynka mówi mu, że wszystko się wydało. Dulska rozpacza, że to skandal. Trzeba będzie sprzedać kamienicę i wynieść się do odległej dzielnicy. Zaprzecza, jakoby od początku wiedziała o romansie syna. Zbyszek oznajmia, że ożeni się z Hanką. Dulska woła męża, niech on jakoś zareaguje. Wtedy Dulski odzywa się jeden jedyny raz i wychodzi. Zbyszko sadza Hankę na kanapie obok matki i każe ogłosić kucharce, że „obie panie Dulskie przyjmują!”

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Moralność pani Dulskiej” jako tragifarsa kołtuńska
2  Charakterystyka Anieli Dulskiej
3  Charakterystyka rodziny DulskichKomentarze
artykuł / utwór: Moralność pani Dulskiej - streszczenie


 • Dziękuję Za Pomoc To Wspaniałe Streszczenie Na Prawdę Mi Pomogło Jest Bardzo Fajne Nasz Temat Był Taki Że Rozmawiają Aniela Dulska Z Lokatorką Justyną Chyba Na Temat Mieszkania W Którym Lokatorka Się Znajduję Uważa Że Ktoś Zachowujący Się Skandalicznie W Jej Kamienicy Przynosi Wstyd Mieszkańcom Kuzynka Juliasiewiczowa Chcę Się Wprowadzić Ale Pani Dulska Obawia Się Że Zechcę Prenumerować Gazety Chodzić Do Teatru Czy Przyjmować Gości Gorącą Kolacją Dlatego Aniela Dulska Się Nie Zgadza
  Maria (marysiaczubak {at} onet.pl )

 • Jeszcze nigdy nie przeczytałam tak świetnego streszczenia lektury ! Najpierw przeczytałam ksiązkę,ale wiem,że gdybym tego nie zrobiła, z pewnością po przeczytaniu tego znakomitego streszczeniawszystko bym zrozumiała;)
  Anonim ()

 • Świetne streszczenia, zawsze czytałam książki, ale teraz mi na to szkoda czasu, a czytając tutaj czuję, że znam tą lekturę ;D A kartkówki piszę na 4 i 5 ! Polecam
  Paulina ()

 • ja tez tak uważam :) streszczenie dobre nie lubię czytać książek a mam bardzo wymagającą Panią z polskiego wiec jakoś trzeba sobie radzić :) pozytywnie
  aurelka (aurelka17-17 {at} tlen.pl)

 • Polecam streszczenie i całą stronkę klp.pl. Naprawdę solidnie opracowane materiały. Zawsze byłem i jestem w 100% zadowolony i nigdy się nie zawiodłem! Pozdro!
  Aunrae ()

 • Przeczytałam "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, także mam porównanie bardzo dobre jeżeli chodzi o książkę vs. streszczenie. Uważam, że streszczenie jest dobre, zgodne z prawdą zawartą w książce. Jednak polecam aby przeczytać samą książkę, nie jest ona długa, przyjemnie się czyta. Naprawdę warto.
  Weronika (verfe {at} wp.pl)

 • Warto dodać, ( możecie to mieć na sprawdzianach lub na maturze) że Felicjan, kiedy Aniela zapytała się go o zdanie na temat ślubu Zbyszka z Hanką powiedział: " A niech was wszystkich diabli wezmą!"
  Master Blaster ()

 • witam....streszczenie pierwsza klasa...wlasnie dobrze ze jest takiej dlugosci...ja wole gdy ma pewna tresc i mozna cos z niego wyczytac ...a nie takie krotkie na 1 strone (tzw. pigulka) Pozdrawiam
  Damian (losemilos {at} wp.pl)

 • Witam. Najlepsze streszczenie jakie czytałem o Moralności Pani Dulskiej. Jezeli ktos nie przeczytał ksiazki to juz nie musi, bo wystarczy to stresczenie. POLECAM WSZYSTKIM !!
  Piotrek :) (eXioo {at} wp.pl)


Tagi: