Moralność pani Dulskiej - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dulska znów krzyczy na Hankę, wychodzi. Przychodzi Zbyszek. Korzystając z nieobecności matki, umizga się do służącej. Na tę scenę trafia Mela. Zawstydzona idzie ćwiczyć gamy. Próbuje porozmawić z bratem, zapewnia, że nic mamie nie powie, ale Zbyszko nie chce z nią rozmawiać.

Dziewczynki szykują się do wyjścia na pensję. Mela prosi siostrę, by nie „strzelała oczami” na studentów, bo jej wstyd. Hesia kpi z siostry. Dulska każe Hance odprowadzić córki.

Do Dulskiej przychodzi Lokatorka. Chce wyjaśnić przyczyny, dla których gospodyni wypowiedziała jej mieszkanie. Okazuje się, że kobieta, dowiedziawszy się o zdradzie męża, próbowała się otruć. Dulska każe Lokatorce wyprowadzić się, nie rozumie jej cierpienia, próbę samobójczą nazywa tchórzostwem, twierdzi, że nie może tolerować kogoś wywołującego skandale w jej kamienicy. Uważa, że Lokatorka mogła tę sprawę załatwić inaczej, tak, by publika się nie dowiedziała.
Przychodzi kuzynka Juliasiewiczowa. Dulska opowiada jej zajście z Lokatorką. Kuzynka od razu chce się wprowadzić do zwolnionego mieszkania. Dulska nie wyraża zgody, obawiając się, że jest z rodziny, więc będzie mniej płacić. Poza tym krytykuje tryb życia kuzynki, uważając, że żyją ponad stan: chodzą do teatru, prenumerują gazety, gości przyjmują gorącą kolacją. To podejrzane.

Wchodzi Zbyszek. Przeszkadzają mu rozmowy, nie może spać. Dulska przypomina, że powinien wreszcie pójść do biura. Syn dziwi się, że matka wymówiła mieszkanie Lokatorce. To uczciwa kobieta, próbował się do niej dobierać, ale „dostał po nosie”. Dulska złości się, nazywa syna wyrodkiem, nieswoim dzieckiem. Ostrzega kuzynkę przed posiadaniem dzieci. Zbyszek twierdzi, że cały jego problem tkwi w tym, że jest Dulskim, a „to katastrofa”. Gdy Dulska oskarża syna o brak zasad, ten odpowiada, że nie dba o pozory tak jak matka.

Kuzynka zauważa zainteresowanie Zbyszka Hanką. Sugeruje mu lepsze znajomości (no...,tyle mężatek...). Chłopak złości się, że to byłoby zbyt kołtuńskie. Sam jest kołtunem, wychował się w takim domu i w przyszłości pomnoży zastępy kołtunów. Z tego nie można się wyswobodzić. Wreszczcie wychodzi do biura. Dulska znów skarży się na syna. Juliasiewiczowa ostrzega ciotkę przed romansem Zbyszka z Hanką. Ta twierdzi, że to nic złego, bo jeśli zatrzyma syna w domu, przynajmniej nie będzie się tyle włóczył po mieście. Wreszcie rozmawiają o podwyżce czynszów w kamienicy.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czas, miejsce akcji, budowa utworu
2  Charakterystyka rodziny Dulskich
3  Język, komizm Moralności pani DulskiejKomentarze
artykuł / utwór: Moralność pani Dulskiej - streszczenie


 • Dziękuję Za Pomoc To Wspaniałe Streszczenie Na Prawdę Mi Pomogło Jest Bardzo Fajne Nasz Temat Był Taki Że Rozmawiają Aniela Dulska Z Lokatorką Justyną Chyba Na Temat Mieszkania W Którym Lokatorka Się Znajduję Uważa Że Ktoś Zachowujący Się Skandalicznie W Jej Kamienicy Przynosi Wstyd Mieszkańcom Kuzynka Juliasiewiczowa Chcę Się Wprowadzić Ale Pani Dulska Obawia Się Że Zechcę Prenumerować Gazety Chodzić Do Teatru Czy Przyjmować Gości Gorącą Kolacją Dlatego Aniela Dulska Się Nie Zgadza
  Maria (marysiaczubak {at} onet.pl )

 • Jeszcze nigdy nie przeczytałam tak świetnego streszczenia lektury ! Najpierw przeczytałam ksiązkę,ale wiem,że gdybym tego nie zrobiła, z pewnością po przeczytaniu tego znakomitego streszczeniawszystko bym zrozumiała;)
  Anonim ()

 • Świetne streszczenia, zawsze czytałam książki, ale teraz mi na to szkoda czasu, a czytając tutaj czuję, że znam tą lekturę ;D A kartkówki piszę na 4 i 5 ! Polecam
  Paulina ()

 • ja tez tak uważam :) streszczenie dobre nie lubię czytać książek a mam bardzo wymagającą Panią z polskiego wiec jakoś trzeba sobie radzić :) pozytywnie
  aurelka (aurelka17-17 {at} tlen.pl)

 • Polecam streszczenie i całą stronkę klp.pl. Naprawdę solidnie opracowane materiały. Zawsze byłem i jestem w 100% zadowolony i nigdy się nie zawiodłem! Pozdro!
  Aunrae ()

 • Przeczytałam "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, także mam porównanie bardzo dobre jeżeli chodzi o książkę vs. streszczenie. Uważam, że streszczenie jest dobre, zgodne z prawdą zawartą w książce. Jednak polecam aby przeczytać samą książkę, nie jest ona długa, przyjemnie się czyta. Naprawdę warto.
  Weronika (verfe {at} wp.pl)

 • Warto dodać, ( możecie to mieć na sprawdzianach lub na maturze) że Felicjan, kiedy Aniela zapytała się go o zdanie na temat ślubu Zbyszka z Hanką powiedział: " A niech was wszystkich diabli wezmą!"
  Master Blaster ()

 • witam....streszczenie pierwsza klasa...wlasnie dobrze ze jest takiej dlugosci...ja wole gdy ma pewna tresc i mozna cos z niego wyczytac ...a nie takie krotkie na 1 strone (tzw. pigulka) Pozdrawiam
  Damian (losemilos {at} wp.pl)

 • Witam. Najlepsze streszczenie jakie czytałem o Moralności Pani Dulskiej. Jezeli ktos nie przeczytał ksiazki to juz nie musi, bo wystarczy to stresczenie. POLECAM WSZYSTKIM !!
  Piotrek :) (eXioo {at} wp.pl)


Tagi: