Gabriela Zapolska - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gabriela Zapolska 1857 – 1921
Jej życie od dzieciństwa związane było z teatrem. Jej matka była tancerką baletu warszawskiego. Jako aktorka Zapolska zaczynała w amatorskim zespole teatralnym przy Warszawskim Towrzystwie Dobroczynności. Później występowała w Krakowie, Poznaniu, Łodzi. Zależało jej na karierze międzynarodowej, dlatego wyjechała do Paryża. Występowała tam, ale nie odniosła większego sukcesu. Wróciła do Warszawy, chciała grać w Teatrze Rozmaitości – bardzo ważnej scenie w tamtym czasie. Nie przyjęto jej. Krótko grała w Petersburgu, póżniej występowała w warszawskich teatrzykach ogródkowych. Cały czas pisała i wystawiała. W 1897r. w Teatrze Miejskim w Krakowie wystawiła popularną do dziś Żabusię. Na jesieni przeniosła się do Krakowa i grała w tamtejszym teatrze. Na jego zamówienie napisała dramat Tamten o stosunkach politycznych w ówczesnej Warszawie. W 1899 z powodu konfliktu z dyrektorem Pawlikowskim przeniosła się do Lwowa. Rok później Pawlikowski został dyrektorem lwowskiego teatru. To zakończyło aktorska karierę Zapolskiej.

Od tej pory pisała recenzje teatralne. W Krakowie założyła szkołę aktorską. Mieszkała we Lwowie. Dwukrotnie jeszcze współpracowała z teatrem. Lata wojny były dla niej bardzo ciężkie. Jedyna pociechę stanowiły doniesienia o sukcesach Tamtego i Sybiru na scenach w Wiedniu i Berlinie. W 1918r. przyznano jej nagrodę z okazji 25. lecia otwarcia nowego budynku Teatru Miejskiego w Krakowie.

Zależało jej na byciu dobrą aktorką i pisarką. Została najlepszą polską autorką dramatyczną i jedną z lepszych w Europie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Moralność pani Dulskiej - streszczenie
2  Charakterystyka Anieli Dulskiej
3  „Moralność pani Dulskiej” jako dramat naturalistycznyKomentarze: Gabriela Zapolska - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 18:20:25

notka biograficzna ogolnie ok ale zapomniano uwzględnić w niej dość istotnej informacji a mianowicie to że G.Zapolska próbowała popełnić samobójstwo.


2018-08-12 17:34:26

troche za mało waznych szczegółów z zycia Zapolskiej, trzeba dodać iż została wydana za mąż przez rodzinę a potem uciekła od męża który ja bił, rodzina wyrzekła się jej gdy zaczeła pracować jako aktorka, gdy urodziła córkę zabrano ja jej i nigdy się nie odnalazła (Zapolska była oszukiwana, że dziecko jest za granicą i nawet płaciła na jej utrzymanie), dlatego też szczęście odnalazła dobiero przy drugim mężu.


2010-02-28 14:49:29

Ta pani posiadała bogaty zbiór obrazów impresjonistów,który "ulotnił "się z ostatnim "ukochanym"!A potomkinią w prostej linii,od córki, jest Karolina Korwin Piotrowska ,ta od Magla towarzyskiego!
Streszczenia książek
Tagi: